Lovecký zámeček Karlštejn


Rokokový zámeček Karlštejn na Vysočině leží ve stejnojmenné vesničce mezi Hlinskem a Poličkou. Byl postaven okolo roku 1770. Stavba byla vybudována v pozdně barokním slohu, na místě kaple sv. Jiljí, která byla do zámečku zastavěna.

Jméno zámku Karlštejn nijak nesouvisí s proslulým hradem Karlštejnem u Berouna. Má původ v přeneseném pojmenování z nedalekého Zkamenělého zámku, kdysi označovaného jako Starý Karlštejn. Jeho skalisko nazýval tehdejší německý lesní personál "Kahlstein", tedy holý kámen, což si zdejší obyvatelé převedli do pojmenování Karlštejn. Původně sloužil knížecímu dvoru rodu Kinských z Vchynic a Tetova a až do roku 1925 obklopovala zámeček jelení obora. Ze zámečku je půvabný výhled do kraje Svratouchu. Na zámku Karlštejn se natáčely filmy Temno, O kominickém učni a dceři cukráře a televizní seriál Četnické humoresky.

Zámeček je ale posazen v nádherné krajině a dá se odsud jet hned na několik turisticky zajímavých míst – například na Čtyři Palice, do městského muzea ve Svratce, Šilinkova dolu nebo do Betléma v Hlinsku. Od roku 2020 je zpřístupněn veřejnosti. Nový majitel mu navrátil původní vzhled. V provozu už je restaurace, salonek, apartmány, galerie i reprezentativní sál.

Zdroj: Kudy z nudy, www.zamek-karlstejn.cz